W dzisiejszych czasach coraz częściej można usłyszeć o ofertach kredytów przez Internet. Jednak pomimo tego, że dzisiaj dostęp do Internetu ma każdy, wciąż jest bardzo wiele osób, które nie do końca wiedzą, co dokładnie oznacza stwierdzenie kredyty online. Bardzo wiele osób myli pojęcie kredytu bankowe przez Internet z ofertami bardzo wielu firm, zajmujących się pożyczaniem pieniędzy przez Internet, czyli udzielaniem tak zwanych chwilówek. Firmy te przede wszystkim nie są bankami, nie mają więc możliwości udzielania kredytów, a jedynie pożyczek. Kredyt to określenie zarezerwowane jedynie do banków, którego mogą używać w stosunku do oferowanych przez siebie produktów bankowych.

Jeżeli zaś chodzi o kredyty online, to po prostu oferta banków, które umożliwiają zaciąganie ich za pomocą Internetu. Jeszcze nie tak dawno nie było to możliwe, obecnie jednak takie produkty ma w swojej ofercie coraz więcej banków. Nie oznacza to jednak zawsze, iż wszystko będzie załatwione przy pomocy maila i Internetu. Bardzo często jak chodzi o kredyty online, to klienci mają przede wszystkim możliwość złożenia wniosku o kredyt w ten właśnie sposób. Także przy pomocy maila są informowani o podjętej decyzji dotyczącej możliwości przyznania kredytu, negatywnej lub pozytywnej. Bardzo często gdy chodzi o tego typu kredyty, po otrzymaniu pozytywnej decyzji klienci są zobowiązani do zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Najczęściej potem ich odbiorem zajmuje się przysłany przez bank kurier, który często sprawdza ich poprawność. Nie oznacza to jednak iż w bankach nie ma możliwości uzyskania kredytu online. Największe szanse na to mają jednak posiadacze kont internetowych. Bardzo często bowiem jeżeli chcą oni złożyć jakikolwiek wniosek o kredyt czy debet, robią to z poziomu swojego konta bankowego. Jeżeli kwota nie jest zbyt wysoka, na przykład do 10 czy 20 tysięcy złotych, wiele banków obecnie nie chce od klientów zaświadczenia o zarobkach. Banki bowiem niezwykle często udzielają kredytów a ściślej mówiąc obliczają ich maksymalną wysokość na podstawie na przykład wpływów na konto klienta z określonego okresu. 

Jeżeli klienci korzystają z takiej oferty zazwyczaj weryfikacja jest niezwykle szybka. Bardzo często obecnie wykorzystuje się do tego nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które analizuje wniosek poprzez sprawdzenie stanu konta oraz wpływów na nie, jednocześnie zaś często także automatycznie weryfikowana jest historia klienta w BIK czy innych bazach. Dzięki temu znacznie szybciej klient dostaje odpowiedź, często jest to kilkanaście minut. Takie ułatwienia na pewno są niezwykle dobre, jednak należy z nich korzystać ostrożnie. Coraz łatwiejszy dostęp do kredytów często jest powodem tego, że wpędzamy się w tak zwaną pętlę kredytową, czyli doprowadza się do sytuacji, w której wysokość zobowiązań jest równa wszystkim wpływom lub też nawet jest wyższa od  niej. Wtedy zazwyczaj klienci przestają wpłacać raty niektórych zobowiązań lub płacą je w znacznie niższej wysokości. To zaś powoduje, że banki wypowiadają umowy, co w efekcie prowadzi do uzyskania nakazu zapłaty i oddaniu sprawy do komornika. Wprawdzie obecnie banki mają określone przepisami, jaka minimalna kwota powinna klientom zostać na życie, jednak bywa, że niektóre zobowiązanie nie są dla nich widoczne i nie mają o nich wiedzy. Dlatego decydując się na skorzystanie z takiej oferty należy przede wszystkim niezwykle ostrożnie zaciągać zobowiązanie, starannie przeliczyć czy będzie nas stać na spłatę i przede wszystkim, czy zaciąganie kredytu jest zasadne. 

Komentarze zostały wyłączone.