Gospodarowanie pieniędzmi jest rzeczą, której trzeba się nauczyć. Jedni mają ku temu większe predyspozycje, dla innych jest to umiejętność sprawiająca wiele kłopotów, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mają problemów finansowych i nie muszą się szczególnie zastanawiać nad tym, na co i kiedy wydawać określone kwoty. Niemniej jednak, jakimikolwiek środkami finansowymi by się nie dysponowało, zawsze warto pamiętać o tym, że dobre gospodarowanie pieniędzmi pozwala na zaoszczędzenie w stosunkowo krótkim czasie konkretnych kwot, a to przekłada się na wymierne efekty.

Co robić, żeby dobrze gospodarować pieniędzmi? Nie wystarczy tylko oszczędność. Ważne są też dobre inwestycje. Warto założyć odpowiednio oprocentowane konto, na które będzie się regularnie wpłacało określone kwoty. Od razu trzeba założyć, na co dana suma będzie przeznaczana – czy na jakiś jeden cel, czy na nic konkretnego, a po prostu na „czarną godzinę”. Warto też rozkładać swoje środki finansowe w większą ilość miejsc. Wtedy zapasy będzie miało się zawsze, bez względu na to, co chcielibyśmy kupić i na co przeznaczyć nasze fundusze. W im większą ilość miejsc będziemy umieszczać nasze środki finansowe, tym silniejsze będzie wrażenie, że nie mamy znów aż tak dużo pieniędzy. Wtedy będziemy ograniczać się z niepotrzebnymi zakupami, decydując się wyłącznie na nabycie takich przedmiotów, które będą nam niezbędne.

Dobrym pomysłem dla osób, które mają regularny przypływ gotówki, jest też lokata. Można zdecydować się albo na taką krótkoterminową, albo na długoterminową. Wtedy mamy zapewnione określone odsetki, a konieczność regularnego, comiesięcznego dodawania pieniędzy na lokatę sprawi, że będziemy mogli za niedługi czas cieszyć się odpowiednio wysokimi oszczędnościami. Warto pamiętać też, że dobre gospodarowanie pieniędzmi nie oznacza odejmowanie sobie od ust wszystkiego, na co tylko mamy ochotę. Nie znaczy to również, że mamy nie kupić nowego telewizora czy nie zrobić remontu w mieszkaniu. Chodzi jedynie o to, żeby zawsze trzy razy przemyśleć każdy zakup, jaki planujemy – tak większy, jak i mniejszy. Kiedy wejdzie nam to w nawyk, przekonamy się, jak łatwo jest oszczędzać, a jednocześnie mieć wszystko, co tylko jest nam potrzebne i czego byśmy tylko chcieli. A to bardzo przyjemne uczucie, zwłaszcza wówczas, kiedy dysponuje się ograniczoną ilością gotówki. Do gospodarowania pieniędzmi przydają się kartka i długopis – i zapisywanie comiesięcznych wydatków. Wtedy można je monitorować i wiedzieć, co ograniczyć, a czego nie trzeba ograniczać w żadnym stopniu.

Komentarze zostały wyłączone.