Zaciągnięcie zobowiązania finansowego to oczywista odpowiedzialność w stosunku do kredytodawcy. Brak spłaty kredytu gotówkowego nie jest współcześnie mile widziany. Oczywiście drobne wpadki finansowe są z reguły rozwiązywane konkretnymi instrumentami restrukturyzacyjnymi, ale notoryczne ociąganie się ze spłatą zobowiązania wywołuje poważne konsekwencje windykacyjne, doprowadzające nawet do utraty posiadanego majątku trwałego. Prawidłowa spłata kredytu to zatem pewnego rodzaju sztuka przewidywania potrzeb kredytodawcy, a także uwzględnienia własnych możliwości budżetowych. Artykuł pozwoli ci znacznie lepiej zaciągać kredyty gotówkowe.

Odpowiedzialność za zobowiązania gospodarstw domowych

Terminowość w spłacie kredytu to absolutna podstawa, ponieważ ociąganie się z tym elementem wywołuje konsekwencje w postaci odsetek karnych. Przez nie większość gospodarstw domowych z zadłużeniem po prostu bankrutuje. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z terminową spłatą uprzedzaj o tym instytucję finansową. W ten sposób, zmniejszysz wielkość miesięcznej raty przy jednoczesnym wydłużeniu terminu ostatecznej spłaty. W prawdziwych kredytach ostateczny termin spłaty jest zawsze wskazany. W umowach pożyczkowych nie zawsze występuje konkretny termin, ale lepiej nie przesadzać z jego ponadnormalnym wydłużaniem, szczególnie w momencie starania o zbudowanie wiarygodności przed kredytodawcą.

Instrumenty przydatne podczas spłaty kredytów gotówkowych i nie tylko

Czasami zdarza się tak, że dopiero po zaciągnięciu kredytu sytuacja gospodarstwa domowego ulega nagłej poprawie. W takiej sytuacji umowę kredytową możesz rozwiązać w terminie dwóch tygodni od jej podpisania. Odbywa się to bez jakichkolwiek konsekwencji natury finansowej. Prowizja jest zwracana. Natomiast ewentualna opłata przygotowawcza już nie. Każdy pożyczkobiorca ma także prawo do wcześniejszej spłaty, chociaż o takiej ewentualności trzeba wcześniej bank detaliczny lub parabank po prostu uprzedzić. Jeżeli wziąłeś kredyt w momencie panowania zbyt wysokich stóp procentowych i nie radzisz sobie z wysokością miesięcznych rat poczekaj cierpliwie na zmianę polityki monetarnej prowadzonej współcześnie przez banki centralne. Kiedy już stopy procentowe obniżą się do korzystnego poziomu weź kredyt refinansowy na spłatę dotychczasowych, droższych zobowiązań. W ten sposób zyskujesz podwójnie, bo z jednej strony obniżasz ratę miesięczną, a po drugie otrzymujesz jeszcze sporo dodatkowej gotówki. Z reguły kredyt refinansowy jest większy od skali dotychczasowego zobowiązania. Warto więc nauczyć się manipulacją wartościami występującymi w polityce monetarnej. Prognozuj ostatecznie spłaty kredytów, przynajmniej na trzy miesiące do przodu. Systematyczna spłata zobowiązania, nawet niewielkiego buduje twoją wiarygodność, a z czasem otrzymasz znacznie lepsze warunki współpracy. Buduj wiarygodność w bankach, parabankach, a także w kategorii pożyczek społecznościowych. Zwiększysz swoje szanse na tanią gotówkę, niezależnie od sytuacji w jakiej znajdzie się twoje gospodarstwo domowe.

Na zakończenie

Utrata płynności gospodarstwa domowego zdarza się nawet najlepszym. Z tego powodu zaleca się przygotowanie planu awaryjnego już podczas podpisywania umowy kredytowej. Niezależnie od tego w jakiej sytuacji ekonomicznej się znajdujesz plan B wypada posiadać, ponieważ w większości wypadków ratuje po prostu przed windykacją majątku trwałego, na który pracowałeś przez całe życie. Prawidłowa spłata kredytu wiąże się też z rozpoznaniem instrumentów umożliwiających błyskawiczną restrukturyzację zadłużenia, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Komentarze zostały wyłączone.