Wiele osób zastanawia się nad tym, czym kierować się przy wyborze kredytu hipotecznego. Odpowiedź jest tutaj dosyć prosta – warunkami dostępnych ofert oraz indywidualnymi możliwościami finansowymi. Niemniej jednak, choć zagadnienie wydaje się łatwe, w istocie wcale takie nie jest. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z mechanizmów rządzących kredytami hipotecznymi, ich specyfiki, a także tego, na jakie czynniki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Niezbędna jest tutaj skrupulatna analiza parametrów dostępnych propozycji oraz własnej sytuacji budżetowej. Tego rodzaju zadania bywają dosyć czasochłonne, niemniej jednak pozwalają one nieraz na uzyskanie wieloaspektowego obrazu konkretnego przypadku, co jest bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o charakterze finansowym. Musimy pamiętać o tym, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość. Jeżeli zatem nie będziemy wywiązywać się ze swoich obowiązków określonych w umowie, bank będzie miał prawo przejąć nasz lokal, a to z pewnością jest coś, czego chcielibyśmy uniknąć.
Parametry dostępnych na rynku ofert
Na samym początku należy dokładnie zapoznać się z tym, co ma nam do zaoferowania rynek w zakresie kredytów hipotecznych. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju propozycji istnieje całkiem sporo. Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na określony cel, na który możemy spożytkować uzyskane od banku we wspomniany sposób pieniądze. Musi się on pokrywać z planowaną przez nas inwestycją. Najczęściej zachodzi sytuacja, w której pragniemy sfinansować przy pomocy kredytu hipotecznego zakup nieruchomości. Może jednak również okazać się, że dodatkowych źródeł finansowania poszukujemy w związku z remontem, konsolidacją zobowiązań, czy też zakupem garażu. Musimy więc upewnić się, że konkretna umowa będzie nam na to pozwalała. Kolejnym krokiem jest określenie naszego wkładu własnego oraz sprawdzenie, jakie są wymagania banków w tym zakresie. Później natomiast przychodzi czas na szczegółowe przyjrzenie się takim aspektom dostępnych propozycji jak chociażby całkowite koszty kredytu, czy też okres kredytowania. Pierwszy czynnik obrazuje nam to, ile tak naprawdę będziemy musieli zwrócić bankowi oprócz uzyskanej przez nas sumy. W całkowite koszty wchodzą odsetki, a także opłaty dodatkowe związane z kredytem hipotecznym. Okres kredytowania natomiast daje nam pogląd na to, przez jaki czas będziemy związani daną umową. Oba elementy mają tutaj ogromne znaczenie, dlatego musimy je dokładnie przeanalizować.
Nasze możliwości terminowego spłacenia zobowiązania
Z pewnością bardzo ważnym zagadnieniem przy kredytach hipotecznych jest nasza indywidualna sytuacja finansowa. Chodzi bowiem o to, aby nie zaciągać zobowiązań, których nie możemy spłacić. W procesie rozpatrywania naszego wniosku bank analizuje naszą zdolność kredytową, która obrazuje mu w pewien sposób nasz przypadek. Niemniej jednak nie warto czekać na czynności banku – powinniśmy samodzielnie przeanalizować nasze możliwości budżetowe i ustalić, czy możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Znaczenie mają tutaj takie czynniki jak przykładowo wysokość naszych zarobków, regularność przychodów, a także stosunek wynagrodzenia do naszych comiesięcznych wydatków. Musimy wykonać bardzo dokładne kalkulacje i nie opierać się na ogólnikach, lecz na konkretnych danych. Banki analizują również naszą historię kredytową, czyli to, jak radziliśmy sobie ze spłatą naszych ewentualnych wcześniejszych zobowiązań. Nieraz mówi się o tym, że pusta historia kredytowa, wbrew pozorom, wcale nie działa na naszą korzyść. My także powinniśmy dokładnie przemyśleć ten aspekt i zastanowić się nad tym, jakie mamy zobowiązania oraz jak sytuacja prezentowała się w przeszłości.