Kredyt hipoteczny cieszy się w ostatnich latach olbrzymią popularnością i korzysta z niego coraz więcej Polaków. Kredyt hipoteczny różni się od kredytu gotówkowego tym, że musi zostać zabezpieczony hipoteką. Kwestia ta wiąże się z wieloma dodatkowymi formalnościami . Często też odkładamy decyzję o zaciągnięciu kredytu na później z uwago na to że nie do końca wiemy jak wygląda taka procedura i co jest niezbędne do jego zaciągnięcia. Dlatego też powinniśmy wiedzieć jakie dokumenty powinniśmy złożyć w banku ubiegając się o kredyt hipoteczny.

Jak się okazuje droga do zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest bardzo długa i żmudna, jednak chęć posiadania nowego domu bądź mieszkania powoduje że wszystkie te formalności stają się dla nas niczym i za wszelką cenę chcemy go otrzymać i jesteśmy w stanie pokonać wszystkie trudności oraz polecenia banku aby tylko móc go otrzymać.

Dokumenty wymagane przez bank

Formalności które musimy dokonać różnią się w zależności od tego w jakim banku chcemy go zaciągnąć. Każda instytucja bankowa może poprosić nas o przedstawienie innych dokumentów . Jednak zawsze będziemy musieli okazać dokument tożsamości jakim jest dowód osobisty. To jednak dopiero początek Bank poprosi nas również o drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość jakim jest paszport czy tez prawo jazdy. Jeżeli przy zaciąganiu kredytu korzystamy z poręczycieli będziemy musieli dostarczyć również ich dowody.

Potwierdzenie dochodów

Każdy bank będzie ubiegał się o potwierdzenie dochodów. Musimy zatem przedstawić zaświadczenie od swojego pracodawcy o rodzaju zatrudnienia oraz o wysokości wynagrodzenia. Osoby które zatrudnione są na podstawie umów cywilnoprawnych muszą przedstawić wszystkie posiadane umowy oraz rachunki. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zaświadczenie z ZUS o nie zaleganiu ze składkami oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami. W banku będziemy musieli przedstawić również PIT potwierdzający nasz dochód za ubiegły rok, a także nip oraz regon. W niektórych przypadkach banki mogą poprosić nas o przedstawienie wyciągu z konta bankowego potwierdzające otrzymane wynagrodzenie.

Umowa przedwstępna

Biorąc kredyt hipoteczny bank będzie chciał wiedzieć jak najwięcej o nieruchomości która zostanie obciążona. Konieczne będzie zatem przedstawienie umowy przedwstępnej z deweloperem pod warunkiem że kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym bądź też z właścicielem nieruchomości jeżeli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Dodatkowo będziemy musieli dostarczyć również księgę wieczystą. Po nabyciu nieruchomości bank poprosi nas również o przedstawienie aktu notarialnego. Jeżeli kredyt hipoteczny zaciągany jest na budowę domu będziemy zobowiązani do przedstawienia katu notarialnego potwierdzającego że jesteśmy właścicielami działki, a także pozwolenie na budowę, wypis z ewidencji gruntów oraz projekt i dziennik budowy.

Komentarze zostały wyłączone.