Kredyt konsolidacyjny pozwala na uporządkowanie swoich zobowiązań, a co za tym idzie, sprawniejsze zarządzanie domowym budżetem. Dzięki konsolidacji, czyli połączeniu wszystkich posiadanych rat w jedną ratę możemy w łatwy sposób zapanować nad finansowym bałaganem. Co istotne, skonsolidować możemy nie tylko dowolne kredyty i pożyczki, ale również zadłużenie na kartach kredytowych, czy też limit w koncie. Jednak żeby był to zabieg dla nas opłacalny musimy wiedzieć ile będą wynosić koszty konsolidacji.

Koszty kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt jak każdy inny, więc nie unikniemy tutaj podstawowych kosztów. Prowizja dla banku i dodatkowe opłaty na przykład za wymagane ubezpieczenie nie powinny nas zdziwić. Dodatkowym kosztem na który w znacznej mierze musimy zwrócić uwagę, jest naliczana w niektórych bankach karna opłata za przedterminową spłatę zobowiązań. Zatem przygotowując się do konsolidacji musimy dokładnie przeczytać posiadane już umowy kredytowe i sprawdzić, czy możemy bez kosztowo albo przy minimalnym obciążeniu spłacić wcześniej posiadane zobowiązania. Dzięki połączeniu kilku kredytów w jeden, mamy szansę obniżyć miesięczną ratę. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Jednakże wydłużony okres spłaty wiąże się z wyższymi kosztami obsługi kredytu. W związku z tym przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przekalkulować, czy kredyt konsolidacyjny jest dla nas rozwiązaniem korzystnym.

Jak starać się o konsolidację kredytów?

Kredyt konsolidacyjny możemy otrzymać w każdym banku, nie musi to być bank w którym już mamy zaciągnięty inny kredyt. Często jednak jednym z warunków jest założenie w danym banku konta osobistego na które będzie wpływać comiesięczne wynagrodzenie. Możemy jednak wybierać wśród ofert wielu banków, tak aby wybrać tą dla nas najkorzystniejszą. Następnie składamy wniosek w oddziale banku lub za pośrednictwem internetu, często można wstępne formalności załatwić również telefonicznie. Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu dowie się w jakich bankach posiadamy zobowiązania, w jakiej wysokości i ile jeszcze pozostało do spłaty. Sprawdzi również jakim jesteśmy klientem, więc lepiej nie zwlekać ze spłatą rat. Nasza historia kredytowa i zdolność kredytowa muszą być bez zarzutów, jeśli zależy nam na pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Dlatego też z decyzją o konsolidacji nie czekajmy do ostatniej chwili, kiedy nasza sytuacja finansowa jest już naprawdę bardzo zła.

Komentarze zostały wyłączone.