Osoby które nie do końca świadomie zaciągnęły kilka kredytów, prędzej czy później zastanawiają się nad jego konsolidacją. Kredyty konsolidacyjne są świetnym sposobem na to, aby obniżyć spłacane raty kilku zobowiązań i przy okazji uporządkować swoje finanse, z pewnością właśnie dlatego sięgamy po taką pomoc. Co prawda kredyt ten nie jest dla nas całkowitym oddłużeniem, ale niewątpliwie wpływa na polepszenie sytuacji kredytowej i poprawę naszego domowego budżetu. Niestety, zaciąganie kredytów konsolidacyjnych to nie tylko zalety i odciążenie naszego budżetu, kredyt konsolidacyjny również wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów.

Na czym to właściwie polega?

Kredyt konsolidacyjne udzielane są przez wiele banków w Polsce, polega on przede wszystkim na zespoleniu ze sobą kilku zobowiązań w jedno większe. W konsekwencji, zamiast spłacać kilka rat w różnych terminach do różnych banków czy też instytucji finansowych, kredytobiorca uzyskuje jeden kredyt, stanowiący połączenie wszystkich wcześniejszych. Musimy wiedzieć również o tym, że bank udzielający kredytu konsolidacyjnego fizycznie spłaca zadłużenie swojego klienta w innych bankach i instytucjach kredytujących w których zostały one zaciągnięte. Konsolidacja przynosi korzyści dla kredytobiorców pod kilkoma względami. Po pierwsze jest to korzyść w postaci uporządkowania zobowiązań kredytowych po drugie pod względem obniżenia raty kredytowej. Zwykle kredyt konsolidacyjny jest nam udzielany na dłuższy czas oraz na zdecydowanie bardziej preferencyjnych warunkach, w związku z tym jego koszty nie są tak wysokie, jak suma kosztów wcześniej spłacanych przez klienta kredytów który je zaciągną.

Koszty konsolidacji

Kiedy już dowiemy się co tak naprawdę oznacza kredyt konsolidacyjny i zdecydujemy się na jego zaciągnięcie ponieważ pojawił się u nas problem ze spłatą naszego zadłużenia, musimy również zasięgnąć takich informacji jak świadomość tego, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Po pierwsze, bank w którym dotychczas spłacaliśmy kredyt, może naliczyć nam karną opłatę, jeżeli zdecydujemy się na przedterminowe spłaty zobowiązań kredytowych. Zespolenie wszystkich zaciągniętych wcześniej kredytów pozwala na obniżenie miesięcznej raty. Jednak pamiętajmy, że suma kosztów obsługi kredytu może wzrosnąć, z uwagi na wydłużany okres spłaty zobowiązania.

A zatem zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji o dokonaniu spłaty zobowiązań kredytowych w bankach i instytucjach finansowych poprzez nowy kredyt konsolidacyjny, musimy się dokładnie zapoznać z jego warunkami i rozważyć wszystkie warunki udzielania zobowiązania konsolidacyjnego. W niektórych przypadkach bank może wymagać od klienta ubiegającego się o konsolidację zabezpieczenia hipotecznego. Dlatego też ostateczną decyzję o kredycie gotówkowym powinniśmy podjąć dopiero po oszacowaniu prawdopodobnych kosztów i korzyści wynikających z jego zaciągnięcia.

Komentarze zostały wyłączone.