Konkurencja między bankami spowodowała, że od dłuższego czasu kredyty gotówkowe tanieją z roku na rok. Co chwila któryś z banków bombarduje nas reklamami, w których jesteśmy zapewniani, że oferuje tak niskie stopy procentowe, że trudno obecnie o lepsze warunki. Wszyscy mamy potrzeby, a oszczędności niewielu z nas, gdyż nie zawsze udaje się je nam zgromadzić na realizację marzeń, a odkładanie ich z roku jest frustrujące. Jeżeli mamy odpowiednie dochody dające nam pewność, że poradzimy sobie z niewielką miesięczną ratą, wówczas najczęściej zaczynamy się rozglądać za ciekawą ofertą kredytu. Tutaj pojawia się najczęściej problem, jak uniknąć ewentualnych nieoczekiwanych kosztów. Jednakże mając jakiekolwiek obawy co do ukrytych kosztów, warto dokładnie sprawdzić poszczególne oferty.

Niskie stopy procentowe spowodowały, że banki próbują stosować różne chwyty, by powiększyć swój zysk z każdego udzielonego kredytu, dlatego też warto je sprawdzać. Niestety najczęściej nie wiemy, na co zwrócić uwagę, jakie parametry kredytu wziąć pod lupę, by sprawdzić, czy faktycznie mamy przed sobą kredyt gotówkowy bez nieoczekiwanych kosztów.

Gdzie banki ukrywają koszty?

 1. Ubezpieczenie
  Korzystanie z niego co prawda nie jest obligatoryjne, ale jeżeli chcemy z niego skorzystać, warto zapoznać się z jego warunkami. Banki najczęściej nie dopuszczają możliwości skorzystania z zewnętrznej oferty ubezpieczenia, oferując wyłącznie swoje lub firmy współpracującej. Dlatego warto dla porównania sprawdzić, jak się kształtuje koszt takiego ubezpieczenia w firmie zewnętrznej.
 2. Opłata przygotowawcza
  Bardzo rzadko obecnie wykorzystywana, ale może się pojawić poza oprocentowaniem i prowizją. Jest ona traktowana przez banki jako zwrot kosztów za weryfikację wniosku i przygotowanie umowy.
 3. Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu
  Kiedy my spłacamy kredyt wcześniej, wówczas bank traci część należnych odsetek, które zapłacilibyśmy do końca okresu spłaty. Opłata ta często jest też nazywana prowizja za wcześniejszą spłatę, a jej wysokość może wynieść nawet do 5% kwoty kredytu. Informacje odnośnie do takiej opłaty znajdziemy w umowie kredytowej.
 4. Konto osobiste
  Jego otwarcie jest często wymagane do otrzymania kredytu i jeżeli będzie ono płatne, koszt jego obsługi podniesie ogólny koszt kredytu.

By uniknąć nieoczekiwanych kosztów i niepotrzebnie nie przepłacać warto przyjrzeć się dokładniej powyższym kwestiom. Ponadto zawsze powinniśmy szukać informacji o całkowitym koszcie kredytu oraz RRSO i poprosić doradcę bankowego, żeby dokładnie nam wyjaśnił, co wpłynęło na taką, a nie inną ich wysokość.

Komentarze zostały wyłączone.