Definicja kredytu mówi o tym, że jest to pisemna umowa zawarta między bankiem, a kredytobiorcą, w której bank zobowiązuje się do pożyczenia określonej kwoty na konkretny cel oraz ustalony okres. Z kolei kredytobiorca jest zobligowany do wykorzystania pieniędzy na ten cel oraz do spłaty pożyczki w raz z należnymi odsetkami w comiesięcznych ratach. Jaki jest cel w przypadku kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt na spłatę kredytu

Kredyt konsolidacyjny, to nic innego jak kredyt udzielony na spłatę innych zobowiązań. Jeżeli więc posiadamy kilka pożyczek, to możemy skorzystać z tak zwanej oferty konsolidacji. Skonsolidować możemy dowolną liczbę kredytów, chociaż niektóre banki mogą wprowadzić tu pewne ograniczenia.

Co możemy skonsolidować?

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego możemy spłacić praktycznie każdy rodzaj zobowiązania: pożyczkę gotówkową, kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną, kredyt samochodowy, wszelkie kredyty ratalne, limity odnawialne w koncie, karty kredytowe, a nawet pożyczki pozabankowe. Część banków może tutaj nie zgodzić się na włączenie do konsolidacji debetów, kart kredytowych lub pożyczek pozabankowych. Może jednak łatwo to obejść, dobierając po prostu dodatkową gotówkę.

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nasze comiesięczne raty stają się dla nas zbyt dużym obciążeniem. Warto z niego skorzystać również wtedy, gdy mamy bardzo dużo zobowiązań i każde z nich ma inny dzień płatności raty. Jeżeli przestajemy nad tym panować, to konsolidacja spowoduje, że będziemy mieli tylko jedną ratę. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku posiadania wszelkich pożyczek pozabankowych, które mają dużo wyższe oprocentowanie niż kredyt w banku. Z kredytu konsolidacyjnego bardzo często korzystają również osoby starające się o kredyt hipoteczny, kiedy brakuje im zdolności kredytowej.

Jakie trzeba spełnić wymagania?

Przede wszystkim trzeba posiadać zdolność kredytową, która pozwoli na zaciągnięcie nowego zobowiązania. Po uzyskaniu kredytu niektóre banki mogą również od nas wymagać dokumentów, które będą poświadczać, że rzeczywiście spłaciliśmy wszystkie nasze stare zobowiązania. Wiele osób o tym zapomina i po spłacie na przykład karty kredytowej ponownie z niej korzystają, wykorzystując cały dostępny limit.

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Wszystko zależy od oferowanych warunków. Jeżeli nie mamy noża na gardle, to każde wydłużenie okresu spłaty kredytowania, a tak się z reguły dzieje w przypadku konsolidacji, spowoduje, że wzrośnie całkowity koszt kredytu. Co prawda nasza miesięczna rata będzie mniejsza, ale całościowo będziemy musieli oddać do banku więcej pieniędzy. Dlatego warto taką decyzję dobrze przemyśleć.

Komentarze zostały wyłączone.