Jednym z kredytów jakie oferują nam banki jest kredyt konsorcjalny. Obecnie nie wiele banków ma go w swojej ofercie, ale istnieje jako taki. Udzielają go co najmniej dwa banki jednej osobie, która chce z tego kredytu skorzystać. Najczęściej taki kredyt udzielany jest na różnego rodzaju inwestycje. Zobowiązanie rozkładane jest na kilka banków.

Kto korzysta z takiego kredytu

Z kredytu konsorcjalnego najczęściej korzystają osoby, które związane są z wysoko kapitałochłonnymi inwestycjami. Kredyt udzielany jest przez kilka banków, gdyż jeden bank nie jest w stanie udzielić aż tak dużego kredytu. Bardzo często taki kredyt wiąże się z dosyć wysokim ryzykiem i jeden bank nie chce się go podjąć. Kredyty te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to kredyty odnawialne, zaś druga kredyty nieodnawialne.

W jaki sposób udzielany jest kredyt konsorcjalny

Kredyt konsorcjalny może być udzielany w dwóch różnych trybach. Można go udzielać w tak zwanym trybie scentralizowanym. Tryb scentralizowany rządzi się swoim prawem. Osoba, która chce otrzymać kredyt musi omówić z bankiem wiele ważnych spraw. Musi ustalić jaka będzie dokładna wysokość kredytu o jaki się ubiega, jakie będzie jego oprocentowanie, a także co musi zrobić, aby w ogóle móc ten kredyt otrzymać. Bank ma obowiązek bycia cały czas w kontakcie z kredytobiorcą. Musi go informować na bieżąco o wszelkich zmianach i jest jego reprezentantem. Kredyt spłaca się poprzez wpłaty na rachunek banku, który jest głównym reprezentantem kredytobiorcy. Drugim trybem udzielania kredytu konsorcjalnego jest tryb zdecentralizowany. W tym trybie banki, które udzielają kredytu kredytobiorcy, udzielają go w sposób bezpośredni. Nie ma osoby pośredniczącej w umowie kredytowej. W tym przypadku zawiera się oddzielną umowę z każdym z banków, które będą nam udzielały kredytu. Co ciekawsze każdy z banków otrzyma oddzielnie wynagrodzenie za swoje usługi. Nie ma banku głównego, który będzie przedstawicielem kredytobiorcy. Bank, który reprezentuje konsorcjum jest jedynie jednostką, która koordynuje działania zachodzące pomiędzy bankami, a kredytobiorcą. Kredyt konsorcjalny jest bardzo wartościową forma pożyczki. Zdarzają się sytuacje, że jeden bank nie jest w stanie dać nam aż tak dużego kredytu na inwestycję. Korzystając z oferty kilku banków mamy szansę zdobyć pieniądze i sfinansować ważną dla nas inwestycję. Dla przedsiębiorców jest to jeden z bardziej wartościowych kredytów jakie mogą otrzymać od banku. Warto brać kredyty, aby finansować swoje inwestycje, ale trzeba wybierać takie, które będą dla nas jak najbardziej opłacalne. 

Komentarze zostały wyłączone.

BeautyLife StyleTravelFashion

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.