Powszechnie wiadomo, że przechowywanie sporych sum pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie jest dobrym wyjściem. Sporo starszych osób może poświadczyć, że miały zgromadzony spory kapitał, a wraz z denominacją straciły oszczędności życia. Dlatego lepiej jest zastanowić się, co zrobić z oszczędnościami, aby uchronić się na przykład przed zgubnymi skutkami inflacji. Jeśli nasz kapitał jest naprawdę bardzo duży, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go inwestować, grać na giełdzie czy inwestować na przykład w dzieła sztuki lub złoto. Najczęściej jednak oszczędności większości ludzi nie pozwalają na takie nimi gospodarowanie. Jak w takim razie postępować z pieniędzmi i jak je przechowywać?

Wpłać pieniądze na lokatę!

Najpewniejszym sposobem oszczędzania i przechowywania pieniędzy jest lokata w banku. Polega ona ni mniej ni więcej na pożyczeniu bankowi pieniędzy. Po upływie określonego w umowie czasu bank zobowiązuje się do wypłaty wpłaconego kapitału wraz z odsetkami. Jest to idealny sposób na inflację oraz bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Lokaty są bardzo bezpiecznym narzędziem – przede wszystkim są ubezpieczone, dlatego naszym oszczędnościom nic nie zagraża. Choć jest to bardzo mało prawdopodobne, w przypadku upadku danego banku środki lokaty i tak zostaną nam wypłacone. Nie mamy zatem praktycznie nic do stracenia.

Jak jednak wybrać lokatę?

Dostępnych lokat jest bardzo wiele. Zasadniczo różnią się one czasem, na Jajki wpłacane są pieniądze. Najkrótsze lokaty trwają miesiąc, są również lokaty kwartalne, półroczne, roczne i wieloletnie. Wybór odpowiedniej zależy od kilku czynników, a jednym z nich jest na pewno posiadany kapitał. Lokaty krótkoterminowe mają zazwyczaj nieco niższe oprocentowanie, dlatego nie opłaca się wpłacać na nie niewielkich sum pieniędzy. Na czym jednak tak właściwie polega oprocentowanie lokat? Przykładowo weźmy pod uwagę lokatę trzymiesięczną z oprocentowaniem 6% w skali roku. Nie oznacza to oczywiście, że umieszczając na tej lokacie na przykład 10 tysięcy złotych wypłacimy z niej po trzech miesiącach 10 486 złotych (przy oprocentowaniu 6%). Należy jednak podzielić oprocentowanie przez okres lokaty, czyli w przypadku oprocentowania 6% w skali roku oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej wyniesie około 1,21%, co daje zysk ponad 120 złotych. Dla takie kwoty zdecydowanie warto założyć lokatę, wszak gdybyśmy przechowywali te pieniądze w domu, nie zarobilibyśmy nawet złotówki! Dlatego właśnie warto skorzystać z tego narzędzia bankowego i ze spokojem obserwować przyrost środków na lokacie. A za odsetki zabrać dzieci do kina i na lody.

Komentarze zostały wyłączone.