Każda pożyczka gotówkowa jest oprocentowana. To bowiem zysk kredytodawcy. Warto jednak zwrócić uwagę przy analizie ofert banków detalicznych i firm pożyczkowych na konkretne typy oprocentowania i dopasować takie, które idealnie odpowiada zdolności kredytowej budżetu domowego. W artykule przejrzysz najpopularniejsze rodzaje oprocentowania spotykane na krajowym rynku kredytowym wraz z uwzględnieniem kluczowych zalet.

Omówienie najpopularniejszych rodzajów oprocentowania na krajowym rynku

Jednym z najbardziej pożądanych rodzajów oprocentowania jest oprocentowanie o charakterze stałym. Co oznacza w praktyce? Przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej kredytobiorca ma do czynienia tylko z jedną stawką oprocentowania uzależnioną jednak z polityką monetarną zarządzaną przez Narodowy Bank Polski. Kiedy stopy procentowe rosną lub maleją bank detaliczny musi dopasować nawet oprocentowanie stałe do rozporządzeń NBP. To bardzo ważna wskazówka, szczególnie dla długoterminowych kredytobiorców. Kolejny typ oprocentowania uzależnia umowy kredytowe od stałej marży banku, a także od stopy WIBOR (wskazana stopa określa kategorię zadłużenia pomiędzy bankami detalicznymi). Takie oprocentowanie jest najczęściej spotykane i też stosunkowo korzystne z perspektywy kredytobiorcy, niezależnie od terminu obowiązywania umowy. WIBOR wyróżnia się niewielkimi wahaniami, a kredyty możesz analizować przede wszystkim pod kątem marży. Nie musisz samodzielnie aktualizować nowych stawek oprocentowania w razie wystąpienia zmian. To odpowiedzialność kredytodawcy.

Kredyty bez oprocentowania, czy możliwe w praktyce?

Bardzo rzadko, ale jednak na rynku kredytowym zdarzają się pożyczki gotówkowe, w których oprocentowanie w ogóle nie występuje. Warto jednak ostrożnie podchodzić do podpisywania takich umów. Zyskiem instytucji kredytowej w takim przypadku jest najczęściej wysoka prowizja płatna z góry. Brak oprocentowania można spotkać też w nowoczesnej formule robienia zakupów w internecie. Brak oprocentowania ułatwia dokonywanie nieco większych zakupów. Trzeba jednak za każdym razem przedstawić pozytywną zdolność kredytową, czyli stosunkowo stabilny dochód (etat lub prowadzenie działalności gospodarczej).

Komentarze zostały wyłączone.