Poszukiwanie narzędzi oszczędnościowych wydaje się efektywną strategią pomnażania kapitału gospodarstwa domowego w dłuższych terminach. Tak naprawdę faktycznych instrumentów oszczędnościowych jest niewiele i dlatego artykuł zachęci cię do zagłębienia fundamentalnych zasad inwestycyjnych. Na początku poznaj jednak najważniejsze założenia generowania bezpiecznych zysków z najpopularniejszych narzędzi oszczędnościowych spotykanych w nowoczesnej gospodarce.

Standardowy format oszczędzania na lokacie bankowej

Lokata bankowa to najpopularniejszy model oszczędnościowy spotykany w nowoczesnej gospodarce. Nie jest to jednak instrument, aż tak łatwy w użytkowaniu, szczególnie długoterminowym. Musisz zwracać tutaj uwagę na kształt stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski, poziom inflacji, warunki oprocentowania, promocje uruchamiane przez bank, regulaminy, podatek od zysków kapitałowych. Dopiero powiązanie tych wszystkich czynników gwarantuje wygranie z postępującą inflacją.

Połączenie lokat bankowych z instrumentami rynku kapitałowego

Większość lokat bankowych możesz powiązać na życzenie z instrumentami rynku kapitałowego, czyli akcjami, walutami, itp. W takim wypadku masz do czynienia z oszczędnościowymi narzędziami hybrydowymi, inaczej mówiąc mieszanymi. Chociaż banki zakładają wtedy większe oprocentowanie roczne nie zawsze je otrzymujesz, ponieważ rynek kapitałowy rządzi się zasadami cyklu koniunkturalnego, a więc jest w swojej strukturze mocno zmienny. Jeżeli nie jesteś pewien, co do oferty banku w tej materii lepiej zrezygnuj.

Spory potencjał nowoczesnego rynku obligacji korporacyjnych i nie tylko

Współcześnie możesz sporo zaoszczędzić na obligacjach państwowych lub obligacjach klasy samorządowej lub korporacyjnej. Wiele gmin, a także wielkich spółek pozyskuje kapitał od ludzi, a później spłaca go wraz z określonymi w umowie warunkami. Są one zazwyczaj o wiele lepsze niż te spotykane na klasycznych lokatach bankowych. Oczywiście obligacje samorządowe i korporacyjne wiążą się z pewnym ryzykiem, ale raczej minimalnym. Stajesz się dla określonych instytucji pożyczkodawcą wymagającym spłaty odsetek i kapitału. To uczciwe założenie. Wskazane obligacje spotkasz na tzw. rynku Catalyst.

Wykorzystanie funduszy inwestycyjnych w strategiach oszczędnościowych

Ostatecznie duży potencjał posiadają fundusze inwestycyjne. Ich popularność wiąże się z tym, że oddajesz swój mały kapitał do dużej puli już zgromadzonych pieniędzy, które są inwestowane przez prawdziwych profesjonalistów. Rankingi funduszy inwestycyjnych obserwujesz w popularnych mediach ekonomicznych i bez problemu masz szansę zakupu optymalnych dla siebie długoterminowych certyfikatów. Oczywiście tutaj też nie masz gwarancji zarobków. Ponosisz natomiast realne koszty prowizji i zarządzania kapitałem. Niektórzy ludzie wolą się zdać jednak w kategorii oszczędzania na profesjonalistów. Pamiętaj, że w każdej chwili bez problemu wycofasz środki, jeżeli coś ci nie pasuje w ofercie.

Komentarze zostały wyłączone.