Wartość i zasadność oszczędzania jest czymś niemal oczywistym dla każdego, kto poważnie myśli o swojej przyszłości i wie, że zależy ona właśnie od niego – nie od Państwa lub kogokolwiek innego. Sami musimy myśleć o owej przyszłości. Daje nam to większą pewność, a przede wszystkim – sprawia, że czujemy się zdecydowanie bardziej pewni siebie. To jednak tylko jedne z wielu pozytywów wiążących się z oszczędzaniem. Najważniejszy jest oczywiście fakt, że możemy liczyć na nasze finanse i w razie takiej ewentualności – dysponujemy gotówką, która pozwoli nam na leczenie, zakup nowego samochodu, lub cokolwiek innego. Czy warto zatem oszczędzać? Oczywiście, że tak!

Nie każda droga jest dobra.

Oszczędzanie to jednak bardzo ogólne stwierdzenie. Jest kilka dróg. Szybka, ale niekoniecznie pewna – jak chociażby granie na giełdzie. Można też odkładać pieniądze do przysłowiowej skarpety – wówczas oczywiście zaoszczędzimy nieco pieniędzy, ale nic na tym nie zarobimy – wobec tego je tracimy. Jest jednak trzecia droga, która umożliwia nam zarobienie pewnej ilości pieniędzy, ale i nie jest tak ryzykowna jak chociażby granie na giełdzie. Chodzi oczywiście o lokaty bankowe, które są obecnie jednymi z najlepszych instrumentów finansowych oferowanych przez banki. Lokat jest jednak wiele rodzajów. Trzeba więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zdecydować, co tak naprawdę najbardziej nas interesuje i od tego uzależnić naszą decyzję. A więc na co mamy patrzeć?

Szczególną wagę powinniśmy przyłożyć do tego, jak duże jest oprocentowanie na danym koncie, a także na to, na jak długo okres podpisujemy z bankiem umowę. To sprawy absolutnie kluczowe przy wyborze danej lokaty. Co interesuje nas poza tym? Oczywiście typ lokaty, bo jest ich kilka.

Można złożyć pieniądze na zwykłej lokacie, powiedzmy na rok lub dwa i po tym okresie otrzymać nasze pieniądze z powrotem, powiększone o kwotę odsetek. Dzięki temu unikamy ryzyka inflacji, które sprawia, że pieniądze nieznajdujące się na lokacie tracą na wartości. To jednak tylko jeden z przykładów lokat bankowych. Poza tym najprostszym – są także bardziej wyspecjalizowane.

Zwróć uwagę na typ lokaty!

Należy do nich chociażby lokata progresywna. Na lokacie tej oprocentowanie zwiększa się wraz z kolejnymi miesiącami, gdy nasze pieniądze pozostają na lokacie. Co dzięki temu uzyskujemy? Oczywiście chodzi o możliwość wypłaty pieniędzy z lokaty bez ryzyka utraty odsetek, które już na koncie uzbieraliśmy. Jeśli zatem złożyliśmy pieniądze na lokacie progresywnej na rok, wyciągając je z konieczności na przykład za pół roku – dostaniemy nasze odsetki za każdy miesiąc, który pieniądze leżały na koncie. W przypadku zwykłej lokaty – utracilibyśmy najpewniej cały nasz wkład. Taki rodzaj lokaty jest więc specjalnie przydatny osobom, które nie wiedzą, na jak długi czas mogą zostawić pieniądze na koncie. To bardzo wygodne narzędzie, gdyż dzięki temu zabiegowi jedyne czym ryzykujemy, to odsetki za dalszy okres. Może nie zarobimy na niej tyle, ile na klasycznej lokacie, ale na pewno więcej niż gdy nie wpłacimy pieniędzy w ogóle.

Komentarze zostały wyłączone.