Konsolidacja kredytów to dość poważny krok, który nie zawsze się udaje. Kredytobiorcy w wielu przypadkach popełniają krytyczne błędy przy analizie ofert kredytów konsolidacyjnych. Jak ich uniknąć, aby zwiększyć efektywność restrukturyzacji zadłużenia?

Pierwszy dylemat kredytobiorcy dotyka konsolidacji i jednocześnie wygenerowania kwoty na konsumpcję. Połączenie kredytu konsolidacyjnego z typowo konsumpcyjnym to szansa na zarobek dla banku detalicznego ze względu na wyższą prowizję. Jeżeli masz takie możliwości zastanów się jedynie nad podstawową wersją kredytu konsolidacyjnego, która zamknie zadłużenie. Oczywiście uzyskaj na to potwierdzenie od doradcy.

To najgorsze rozwiązanie, ponieważ czekanie z konsolidacją na ostatni moment to najczęściej ryzyko utraty zdolności kredytowej. Jeżeli masz nieruchomość, czy dodatkowy majątek, jako zabezpieczenie można sprawę jeszcze uratować. W przeciwnym wypadku nie masz szans na restrukturyzację. Jedyna alternatywa to wtedy pożyczki społecznościowe udzielane przez prywatnych inwestorów, ale na nieco innych zasadach niż w bankowości detalicznej. Kredyt konsolidacyjny w założeniu to nie ostateczny ratunek, a większa wygoda spłaty, bo tylko z jedną ratą miesięczną.

Nie powinieneś stawiać na możliwie najmniejsze raty w konsolidacji, aby nie przedłużać niepotrzebnie okresu spłaty. Dlaczego? Poniesiesz po prostu większe koszty. Im dłuższa konsolidacja, tym bardziej obciążająca budżet w długim terminie. Przy spłacie zadłużenia nie warto również zaciągać nowych długów konsumpcyjnych. To praktycznie ryzyko natychmiastowego wejścia w spiralę zadłużenia, co potwierdzają liczne statystyki branżowe, chociażby pochodzące ze Związku Banków Polskich.

W regulaminach banków pojawiają się dysproporcje w konsolidacji. Nie zawsze kredyt konsolidacyjny zamyka zadłużenie krótkoterminowe, czy karty kredytowe do niewielkich kwot, najczęściej poniżej 4000 złotych. Musisz sprawdzić konsolidację pod tym kątem, aby nie zostać z dodatkowymi długami i nowymi ratami.

Wskazówka na zakończenie

Kredyt konsolidacyjny opłaca się najbardziej w czasie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych. Aktualna polityka monetarna wskazuje na taką zaletę.

Komentarze zostały wyłączone.