Po podjęciu decyzji, że nasze oszczędności chcemy ulokować w jakimś bezpiecznym miejscu, wybraliśmy lokatę w banku. Jednak nie wiemy czy zdecydować się na lokaty krótkoterminowe, czy jednak wybrać te długoterminowe. Aby dokonać tego wyboru, konieczne jest porównanie obu rodzajów lokat. Zapraszam do lektury.

Rozpocznijmy w pierwszej kolejności od głównej różnicy, jak dzieli oba rodzaje lokat. Jest to bez wątpienia termin, na jaki zakładamy taką lokatę. W przypadku lokaty krótkoterminowej okres, na jaki możemy ją założyć wynosi mniej niż dwanaście miesięcy. Przeważnie jednak jest to sześć lub trzy miesiące. Jednakże zdarzają się i takie banki, które mogą nam zaoferować lokaty bankowe nawet na kilka dni lub również na jedną noc. Jednak taki typ lokat nie jest korzystny, gdyż wzrost odsetek na naszej lokacie jest bardzo niewielki. W przypadku lokat długoterminowych, okres, na jaki zakładamy lokatę może wynosić nawet kilka lat, przeważnie jednak jest to sześc lat. Minimalny okres na założenie takiej lokaty to rok. Lokata bankowa nazywana długoterminową ma niższe oprocentowanie, ponieważ jest ono rozłożone w czasie. Jednakże czasami zyski z odsetek wychodzą podobne jak w lokacie krótkoterminowej. Kolejna różnica to czas zamrożenia pieniędzy. Oczywiste jest, że w lokacie krótkoterminowej jest to niewielki czas. Jest ona korzystna dla osób, którym zależy na szybkim zwiększeniu oszczędności. Natomiast długoterminowa przeznaczona jest raczej dla ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na zamrożenie pieniędzy nawet na kilka lat. Kolejna różnica dotyczy kwoty minimalnej, na jaką można wpłacić podczas zakładania lokaty. Jeżeli chodzi o długoterminową, to kwota ta jest przeważnie niższa i w trakcie trwania lokaty możemy dopłacać kolejne sumy ustalone wszelkiej z bankiem. Natomiast w krótkoterminowej kwoty te są wyższe i nie ma możliwości uzupełniania konta kolejnymi wpłatami.

Jak możemy zauważyć lokata długoterminowa różni się od krótkoterminowej kilkoma zasadniczymi sprawami. Dotyczą one np. okresu, na jaki się ja zakłada, oprocentowania czy w końcu kwoty minimalnej. Jednakże każda z tych lokat jest idealna dla innego człowieka, dlatego też należy dokładnie je przeanalizować przed otworzeniem jej.

Komentarze zostały wyłączone.