Na co dzień wiele osób korzysta z produktów bankowych jakim są pożyczki. Zaciągamy je na najróżniejsze cele. Może to być remont, budowa domu, lub wyjazd wakacyjny. Jednakże poza typowym wsparciem finansowym, jakie możemy uzyskać w poszczególnych instytucjach bankowych istnieją jeszcze inne możliwości. Mają one bardzo odmienne parametry i są dostępne dla bardzo wielu ludzi, jednakże póki mamy czystą historię kredytową lepiej skupić się na produktach pochodzących z banków, ponieważ biorąc pod uwagę czynnik ryzyka- są one zdecydowanie najbezpieczniejsze.

Parabanki i ich niechlubna przeszłość

Dla osób nie posiadających dobrej historii kredytowej bardzo ciekawą alternatywą stały się ostatnimi czasy parabanki. O ile w przeszłości nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem, o tyle obecnie przyciągają coraz większe grupy kredytobiorców. Z czego wynika taki stan rzeczy? Przede wszystkim dostępność takich produktów finansowych jest bardzo duża. Praktycznie każdy człowiek posiadający dowód osobisty może zaciągnąć pożyczkę pozabankową drogą internetową lub też za pośrednictwem telefonów. Ponadto firmy pożyczkowe stosują wiele chwytliwych kampanii, które powodują, że ludzie bardzo chętnie decydują się na zaciąganie pożyczek właśnie tam. Jedną z najbardziej popularnych promocji jest darmowa pożyczka. Tak naprawdę z bezpłatnym produktem nie ma ona zbyt wiele wspólnego. Mimo iż nie jest ona w żaden sposób oprocentowana to i tak koszty zwane często przygotowawczymi, pozwalają parabankom i tak na nich zarobić. Bardzo często ludzie wypierają takie rozwiązanie także z innego powodu. Jest to możliwość otrzymania pieniędzy nawet w kilkanaście minut i przy sprzyjających warunkach jest to jak najbardziej wykonalne. Nie wolno jednakże zapominać o tym, że w porównaniu do pożyczek bankowych produkty pozabankowe są znacznie droższe.

Inną ciekawą opcją są pożyczki nazywane social lending. Umożliwiają one uzyskiwaniu określonych kwot pieniędzy od prywatnych pożyczkodawców, których najłatwiej można znaleźć na specjalnych portalach pożyczkowych. Po zarejestrowaniu tam mamy możliwość znalezienia pożyczki na interesującą nam kwotę na ciekawych warunkach. Wszelkie ustalenia co do wysokości spłaty i jej częstotliwości są określone w ramach umowy pożyczkowej. Dodatkowo pożyczkobiorca nie musi wykazywać się czystym BIK-iem, czy specjalną formą zatrudnienia a konkretnie umową na czas nieokreślony. Prywatnym inwestorom są to zupełnie niepotrzebne informacje.

Pożyczasz-miej się na baczności

Pożyczać pieniądze możemy na bardzo wiele sposobów. Banki prześcigają się w promocjach z niskim oprocentowaniem i maksymalnie skróconym czasem oczekiwania na pieniądze. Parabanki kuszą darmowymi pożyczkami i udzielają ich bez ruszania się z domu. Prywatni pożyczkodawcy natomiast proponują bardzo atrakcyjne rozwiązania. Należy jednak zawsze pożyczać z głową, bo pamiętajmy, że wszelkiego typu pożyczki nie mają charakteru bezzwrotnych dotacji i zawsze trzeba je spłacać. Zaciąganie zobowiązań to bardzo prosta sprawa w porównaniu z ich spłacaniem, w związku z czym zawsze trzeba mieć się na baczności i nie można zbytnio wierzyć sloganom reklamowych. Pamiętajmy, że każdy na pożyczaniu pieniędzy chce zarobić jak najwięcej i to my musimy w tym przypadku zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wertujmy dokładnie umowy przed ich podpisywaniem i dopytujmy w razie jakichkolwiek wątpliwości. Takie mamy prawo. Bez tego możemy bardzo szybko powiększyć stale rosnące grono dłużników, a pętla zadłużenia bardzo szybko się zaciska. 

Komentarze zostały wyłączone.